Dieta 1000 kalorii – ile można schudnąć ?

dieta 1000 kalorii

Główną zasadą tej diety jest ograniczenie dziennego spożycia kalorii. Organizmowi dostarczamy nie więcej niż 1000 kalorii w ciągu całego dnia. Wymaga to od nas dużej skrupulatności i wiedzy. Dieta wyklucza całkowicie z menu produkty tłuste i cukry proste. Jednak nie należy do diet bardzo restrykcyjnych i monotonnych. Poza wspomnianymi zakazami, można na niej jeść praktycznie wszystko, byle nie przekroczyć górnego limitu kalorii.

Dieta 1000 kalorii umożliwia zrzucenie od 2 do 4 kilogramów w ciągu miesiąca. Utrata wagi nie jest więc drastyczna, ale dobrze widoczna. Jeśli chcemy dietę kontynuować, koniecznie musimy skonsultować nasze plany z lekarzem. Każda dieta, której celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, wymaga od nas wyrzeczeń i samodyscypliny. Wiąże się to jednak nie tylko z trudnościami natury psychicznej, ale także fizycznej. Zanim nasz organizm przyzwyczai się do zmian, przeżyje szok, który czasami może wywołać mniej lub bardziej groźne komplikacje zdrowotne (osłabienie, związane z nim infekcje, zaparcia, biegunki, itp.). Diety odchudzające przeznaczone są dla osób zdrowych i dojrzałych. Nastolatki dietę odchudzającą mogą stosować tylko i wyłącznie pod okiem lekarza i dietetyka. Działanie na własną rękę może doprowadzić do poważnych zaburzeń w rozwoju. Warto przed przystąpieniem do diety odchudzającej przeprowadzić badania wykluczające zły stan fizjologiczny czy stany chorobowe.

Do diety tego typu musimy się dobrze przygotować. Przyda nam się z pewnością tabela kalorii, dzięki której łatwiej będzie ustalić menu. Zacznijmy dietę od zakupów spożywczych, podczas których uwzględnimy wszystkie zalecenia. Możemy zrobić listę, opierając się o ciekawe przepisy kulinarne.

Jadłospis diety 1000 kalorii

Podczas trwania diety powinniśmy spożywać od 4 do 5 posiłków dziennie.

 • Śniadanie nie powinno dostarczać więcej niż 250 kcal
 • Drugie śniadanie to 100 kcal
 • Obiad – 350 kcal
 • Podwieczorek – 100 kcal
 • Kolacja – 200 kcal

Ostatni posiłek w ciągu dnia powinien być spożywany przed godziną 19.00. Ważne jest także przyjmowanie dużej ilości płynów, przede wszystkim niegazowanej wody. Możemy na przykład przed każdym posiłkiem wypijać szklankę wody z plasterkiem cytryny. Wskazana jest także zielona herbata.

Pamiętajmy, że spożywanie kilku mniejszych posiłków dziennie zamiast dwóch czy trzech dużych jest znacznie korzystniejsze dla zdrowia, a poza tym ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeśli 1000 kcal podzielimy pomiędzy dwa duże posiłki spożyte w ciągu całego dnia, sprawimy, że organizm zacznie magazynować energię. Gdy wybierzemy zamiast nich pięć mniejszych posiłków, energia ta będzie spalana na bieżąco.

Dieta 1000 kcal, a sposób przyrządzania posiłków

Pierwszą ważną zasadą, której powinniśmy przestrzegać w czasie stosowania diety jest różnorodność. Monotonna dieta, na którą składają się każdego dnia te same produkty, może doprowadzić do poważnych deficytów w naszym organizmie. Starajmy się więc komponować codzienny jadłospis w taki sposób, by znalazły się w nim produkty z różnych grup. Łączmy więc ryby i chude mięso z warzywami, owocami oraz kaszami. Zrezygnujmy natomiast z produktów niebezpiecznych dla sylwetki, czyli tłustego nabiału i tłustego mięsa, wędlin, słodzonych napojów, słodyczy oraz alkoholu.

Komponowanie pełnowartościowych, choć niskokalorycznych posiłków to jedno. Druga ważna kwestia to sposób ich przyrządzania. Zamiast smażyć – pieczmy, grillujmy, gotujmy na parze. Nie przesadzajmy z solą, ograniczmy ją do minimum. Doskonałym zamiennikiem, który pomoże w podkreśleniu smaku potrawy będą świeże zioła.

Dieta 1000 kalorii, a aktywność fizyczna

W czasie stosowania diety należy unikać wzmożonego wysiłku fizycznego. Polecane są lekkie formy aktywności, na przykład joga, gimnastyka, pilates, nordic walking, spacery, itp. Nasz organizm nie będzie w stanie sprostać większym wyzwaniom – biegom, intensywnym ćwiczeniom na siłowni, energicznym ćwiczeniom tanecznym, takim jak zumba. Jednak ruch jest z pewnością bardzo ważnym uzupełnieniem tej diety – nie szukajmy więc wymówek. Wystarczy wybrać taką jego formę, która będzie sprawiała nam przyjemność.

Dieta 1000 kalorii, a metabolizm

Dieta (szczególnie długo stosowana) często powoduje spowolnienie przemiany materii. Możemy więc do codziennego menu włączyć produkty, które ją przyspieszą. Polecane są na przykład soki owocowe – najlepiej pić te świeżo wyciskane. Na metabolizm korzystnie wpłyną także: pestki słonecznika oraz dyni, jogurty naturalne, siemię lniane. Można ich używać do skomponowania zdrowego i smacznego śniadania.

Zalety diety 1000 kalorii:

 • szybka utrata wagi, widoczne efekty
 • brak konieczności ograniczania się do ustalonych z góry produktów; możliwość komponowania zdrowych i zróżnicowanych posiłków
 • produkty zalecane w diecie są łatwo dostępne i niedrogie
 • każdy może samodzielnie przygotować odpowiednio zbilansowany posiłek

Wady diety 1000 kalorii:

 • konieczność skrupulatnego liczenia kalorii
 • możliwość spowolnienia metabolizmu
 • przy długim stosowaniu diety – deficyt witam i minerałów w organizmie
 • osłabienie, brak energii, konieczność rezygnacji z cięższych ćwiczeń fizycznych i sportów wysiłkowych
 • bóle głowy
 • zmęczenie, senność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *