Dieta Paleo (jaskiniowca) – zasady oraz zalety i wady

Dieta Paleo (jaskiniowca) – zasady oraz zalety i wady

Dieta Paleo to inaczej dieta naszych przodków, dieta jaskiniowców, dieta paleolityczna, dieta myśliwych i zbieraczy. To zbiór zasad dotyczących odżywiania, zbliżonych do tych, którym hołdowali nasi dawni przodkowie. Ponieważ trudnili się oni przede wszystkim myślistwem i zbieractwem, podstawą ich diety było mięso, rośliny oraz orzechy. Nie wiedzieli jeszcze jak uprawiać ziemię, nie znali więc zboża, nie hodowali także zwierząt, nie mieli więc okazji skosztować mleka i nie nauczyli się go przetwarzać. Ich piramida żywienia wyglądała zupełnie inaczej niż nasza współczesna. Według twórców diety Paleo warto wrócić do korzeni, odkryć na nowo zalety naturalnego pożywienia, bez zbędnych dodatków, które być może dodają smaku, jednak obniżają wartość odżywczą produktu.

Paleo, co ważne, nie jest dietą odchudzającą, którą stosuję się tylko przez pewien czas, po to by pozbyć się zbędnych kilogramów. Nie ma konieczności liczenia kalorii, jedzenia w ściśle wyznaczonych porach, ograniczania ilości spożywanego pokarmu. To sposób odżywiania, który według jego twórców może nam towarzyszyć przez całe życie. Osoby, w których kuchni zagościło Paleo bardzo starannie wybierają produkty spożywcze, na ich talerzach, zgodnie z zasadami, powinno znaleźć się jak najbardziej naturalne jedzenie. Bo nie o ilość, ale o jakość produktów chodzi przede wszystkim. Chociaż, oczywiście, pewien umiar należy zachować.

Dieta Paleo - produkty piramida

Produkty zakazane w diecie Paleo

Czego nie jedli nasi przodkowie? Mleka i przetworów mlecznych, cukru, soli. To właśnie zgodnie z zasadami Paleo powinniśmy wykluczyć z naszej diety człowieka współczesnego. Zacznijmy od nabiału. Zataczający coraz szersze kręgi problem nietolerancji laktozy przekonał twórców diety Paleo do tego, by wyeliminować produkty mleczne z diety. Nasi przodkowie zamieszkujący jaskinie z pewnością nie delektowali się białym serem czy jogurtem, więc i my jesteśmy w stanie z nich zrezygnować. Ale czy na pewno dotyczy to każdego z nas? Z pewnością są osoby, które nabiał i lubią, i tolerują. I nie wyobrażają sobie bez niego życia. Dla tych osób twórcy i wielbiciele diety Paleo także mają radę. Jeśli nabiał ma w diecie pozostać, można jego spożycie jedynie ograniczyć, a przy tym wybierać tylko i wyłącznie naturalne produkty, nieprzetworzone, np., nieodtłuszczone. Wszystkie produkty mają być jak najbardziej naturalne.

Do produktów zakazanych w diecie Paleo należą także warzywa, które zawierają dużą ilość skrobi. Są to m.in. ziemniaki, karczochy, dynia, słodka kukurydza i kabaczek. Na czarnej liście znajdują się również produkty zbożowe, warzywa strączkowe, wszelkie sztuczne dodatki, jak np. konserwanty, cukier i sól, a także słodkie napoje (zarówno te słodzone cukrem, jak i te, które swój smak zawdzięczają słodzikom).Wśród zakazanych napojów jest też piwo.

Produkty zalecane w diecie Paleo

Do produktów zalecanych w Paleo zalicza się przede wszystkim produkty wysokobiałkowe, takie jak owoce morza, ryby, piersi z kurczaka, wątróbka wołowa, mięso cielęce. Trzeba jednak pamiętać, że mięso nie powinno być zbyt tłuste. Tłuszcz jest nam potrzebny do życia, jednak w nadmiarze może wyrządzić duże szkody.

Inne zalecane produkty to zielone warzywa liściaste – kapusta, boćwina, jarmuż, rukiew wodna. Warzywa te charakteryzuje szereg prozdrowotnych właściwości. Zawierają witaminy z grupy B, a także A, C i K. Są także doskonałym źródłem minerałów: magnezu, wapnia, żelaza i potasu. Ponieważ zawierają przeciwutleniacze, chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

W diecie Paleo nie mogło oczywiście zabraknąć orzechów, np. włoskich oraz pestek. Będą stanowić zdrową przekąskę lub smaczny i chrupiący dodatek do dań.

Sól podczas przygotowywania potraw zastępujemy świeżymi, aromatycznymi ziołami i przyprawami, które podkreślą smak. Cukier natomiast ma swój zdrowy i naturalny odpowiednik, czyli miód. To dobra wiadomość dla łasuchów, nie będą musieli rezygnować ze słodyczy, a jednocześnie nie zaszkodzą swojemu organizmowi.

Zalecane w diecie Paleo są również naturalne tłuszcze, np. oliwa z oliwek dodawana do potraw (nie więcej niż jedna łyżka stołowa w ciągu dnia).

Nasi przodkowie trudnili się zbieractwem, więc w ich menu nie brakowało różnych naturalnych skarbów, takich jak grzyby. One również są polecane jako doskonały składnik zdrowych potraw.

Zalety stosowania diety Paleo

  • spożywanie naturalnych pokarmów, ograniczenie sztucznych dodatków – korzystnie wpływa na zdrowie
  • dieta bogata w błonnik, który ma dobry wpływ na przemianę materii
  • dostarcza dużej ilości kwasów omega-3 (działanie przeciwnowotworowe i spowalniające proces starzenia się komórek)

Wady stosowania diety Paleo

  • brak badań potwierdzających jej skuteczność i brak szkodliwości w długotrwałym stosowaniu
  • trudności w zdobywaniu produktów w stu procentach naturalnych, nie zanieczyszczonych, bez hormonów czy antybiotyków; wysoka cena takich produktów

Polecanym uzupełnieniem diety Paleo jest aktywność fizyczna. Niektóre diety, szczególnie te rygorystyczne, wykluczają całkowicie sport– trzeba z niego zrezygnować na czas ich trwania. Paleo – wręcz przeciwnie. W tym przypadku ćwiczenia różnego rodzaju są wręcz zalecane. Ich intensywność i rodzaj zależy od indywidualnych preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *