Kalkulator BMI

O kalkulatorze BMI często mówi się i pisze w kontekście diet odchudzających. Każda osoba, która próbowała zrzucić zbędne kilogramy z pewnością o nim słyszała, a może również z niego korzystała. Często obliczenie BMI jest pierwszym impulsem do zmian – zmiany sposobu odżywiania, stylu życia, itp. Jednak kalkulator BMI nie jest narzędziem, które ma nas jedynie zmotywować do przestrzegania rygorystycznej diety i utraty dodatkowych kilogramów. Dzięki niemu w bardzo łatwy sposób, w zaciszu własnego domu, możemy sprawdzić czy waga naszego ciała jest prawidłowa. Czyli – czy nie jest zbyt wysoka lub też czy nie jest zbyt niska. Pamiętajmy o tym, że nie tylko nadwaga może zagrażać naszemu zdrowiu. Wyniszczający wpływ na stan naszego organizmu ma także niedowaga.

Oblicz wskaźnik BMI

Jak obliczyć wskaźnik BMI ?

Kalkulator BMI (z ang. Body Mass Index) to wskaźnik masy ciała; współczynnik, który możemy uzyskać poprzez wykorzystanie prostego wzoru matematycznego:

bmi-wzor

Wzór ten stosuje się tylko i wyłącznie w przypadku osób dorosłych. Nie można wykorzystywać go do określenia prawidłowej masy ciała dzieci i stale rozwijających się nastolatków.Kalkulator BMI jest bardzo łatwy w użyciu, nie trzeba posiadać fachowej wiedzy, by z niego skorzystać. Dlatego jest tak chętnie i powszechnie stosowany przez osoby będące na różnego rodzaju dietach.

Wynik podawany jest zgodnie z przyjętą klasyfikacją. Wyróżnia się dwie klasyfikacje – trzystopniową oraz ośmiostopniową.

 

Kalkulator BMI klasyfikacja trzystopniowa:

Wskaźnik BMI Klasyfikacja
 < 18,5  niedowaga
 18,5–24,99  waga prawidłowa
 ≥ 25,0  nadwaga

Wskaźnik BMI klasyfikacja ośmiostopniowa:

Wskaźnik BMI Klasyfikacja
< 16,0  wygłodzenie
16,0–16,99  wychudzenie
17,0–18,49  niedowaga
18,5–24,99  waga prawidłowa
25,0–29,99  nadwaga
30,0–34,99  I stopień otyłości
35,0–39,99  II stopień otyłości
 ≥ 40,0  III stopień otyłości

 

Nieprawidłowa waga jest nie tylko przyczyną poważnych schorzeń, ale może być także ich efektem. Odstępstwa od przyjętej normy z pewnością warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Szczególnie wtedy, gdy są one znaczne, mimo iż prowadzimy zdrowy tryb życia (odpowiednia, zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, itp.) lub od jakiegoś czasu bezskutecznie próbujemy poradzić sobie z naszym problemem. Specjalistyczna konsultacja pomoże w wykryciu wszelkich nieprawidłowości i da nam wiedzę, którą wykorzystamy przyszłości w celu poprawy stanu zdrowia naszego organizmu. Jednak niektóre odstępstwa od normy wcale nie powinny dziwić czy niepokoić. Dotyczy to przede wszystkim sportowców, osób często i regularnie odwiedzających siłownię, itd. W ich przypadku przyrost tkanki mięśniowej (a co za tym idzie wzrost wagi) i wszelkie zmiany zachodzące w ciele są naturalnym efektem ćwiczeń. Oczywiście oni także powinni kontrolować swoją wagę, regularnie robić badania, a w przypadku niepokojących objawów odwiedzić lekarza, jednak kalkulator BMI nie będzie dawał im dobrych podpowiedzi. Kalkulator nie jest także wiarygodny w przypadku kobiet w ciąży. Wagę ciała w tym okresie powinien kontrolować lekarz prowadzący, reagując na jej znaczący, niepokojący przyrost lub spadek.

Kalkulator BMI jest z pewnością doskonałą pomocą podczas diet odchudzających czy diet tuczących, daje nam szybkie odpowiedzi dotyczące naszego ciała i jego wagi. Jednak nigdy nie powinien stać się jedynym źródłem informacji i wyrocznią. Każda stosowana przez nas dieta powinna mieć przede wszystkim na celu poprawę stanu naszego zdrowia, a w dalszej perspektywie także wyglądu zewnętrznego. Nigdy nie powinno być odwrotnie.

tabela BMI
Tabela BMI